Piratförlaget en plats för bokälskare

jan_guillou640x400.jpg

Jan Guillou skriver själv om KGB-historien

Den 24 oktober publicerade tidningen Expressen uppgifter om Jan Guillous kontakt med den sovjetiska underrättelsetjänsten, KGB, mellan 1967-1972. Här skriver Jan Guillou själv om hur han upplevde skeendet.

"En liten kul historia, ansåg jag länge. Men varken mer eller mindre. Två mycket unga reportrar, jag var 22 år, tror sig ha fått självaste KGB på kroken. Sköter de nu bara sina kort smart är det Stora Journalistpriset så gott som säkrat.

Det är närmast rörande naivt. Men mina och Arne Lembergs kunskaper om spioneri inskränkte sig då, 1967, till enstaka kvällsstudier av James Bond-filmer. Senare i livet kom åtminstone jag att förkovra mig åtskilligt i ämnet.

Vad som utlöste våra upphetsade förväntningar var en i spionsammanhang utomordentligt trivial händelse. FiB/aktuellt hade fått en inbjudan till kalas på Sovjetunionens ambassad, förmodligen årsdagen av ryska revolutionen. Ingen av de äldre gifta kollegerna på tidningen hade lust att slösa bort en kväll på något sådant. Chefredaktören lämnade över inbjudan till mig, yngste man.


På ambassadfesten blev jag livligt konverserad av en rysk diplomat med den intetsägande titeln 1:e sekreterare, Jevgenij Gergel, som bland annat lärde mig att äta kaviar med sked. En trevlig kväll som inte direkt oväntat slutade med att jag blev bjuden på krogen vid något senare tillfälle.

Så var det hela igång. Den första middagsbjudningen följdes snabbt upp av nästa, och nästa. Och Jevgenij Gergel gjorde aldrig någon hemlighet av att han representerade spionorganisationen KGB. Rekryteringsprocessen följde sen alla klassiska och väl kända mönster, från kassar med spritflaskor till en första förfrågan om en liten gentjänst.

Det var nu jag skarpsinnigt insåg vad som var på gång och invigde min vän Arne, som blev lika eld och lågor som jag. Det här kunde bli ett fantastiskt spännande avslöjande, storyn om hur KGB opererade i Sverige, dessutom berättad ”inifrån”.

Något sådant scoop hade ingen lyckats med, vare sig förr eller senare. Och till det finns en mycket enkel förklaring. Den här vägen är fullständigt journalistiskt oframkomlig. Den enskilde agenten som låter sig värvas på det här sättet kommer aldrig någonsin att få någon inblick utöver det han själv har varit med om. Vilket inte är så mycket att avslöja om han hållit sig på rätt sida om lagen. Vilket blir desto svårare att avslöja om han gått över gränsen till lagbrott.


Men Arnes och mina vilda fantasier gick ut på att man skulle kunna gå med i KGB ungefär som man kunde tas in som medlem i maffian. En vacker dag skulle man, om man spelat med väl, tas upp i spiongemenskapen på samma sätt som man kunde bli en made man inom den amerikansk-sicilianska maffian. Och då var det dags att slå till med det stora avslöjandet.

Visst. Lätt som en plätt. Hade jag då haft bara tiondelen av den kunskap om underrättelseverksamhet som jag fick senare i livet, en IB-affär, tio spionromaner och tiotusen sidor facklitteratur senare, så hade scoopförsöket stannat där någonstans med en liten rolig sedelärande historia som knappt ens hade hamnat på tidningens löpsedel.

Mina ambitioner var dessvärre större än så. Alltså skulle jag spela med så länge som möjligt, fast utan att begå lagbrott. Där gick gränsen.

Det tyckte tydligen KGB också. För när man bad mig skriva en analys av, säg, centerungdomens förväntade skärpning av sin hållning till Vietnamkriget, så var det lika lagligt som om jag skrivit samma sak i en annan tidning än den jag var anställd på. Några spännande olagligheter kom aldrig på fråga, så det stora avslöjandet segade.

I efterhand kan man säga att vad KGB sysslade med var bara att upprätthålla kontakten med en ung man som just då, ung reporter på vänsterkanten, inte hade något särskilt intressant att erbjuda. Men om han någon gång i framtiden bytte karriär, sökte sig in på Utrikesdepartementet eller så, kunde saken komma i ett helt annat läge.


I sinom tid begrep jag väl det där, åtminstone att det aldrig skulle bli något spännande avslöjande. Det perfekta tillfället att för alltid avsluta den här förbindelsen kom när jag förstod att vi på Folket i Bild/Kulturfront skulle komma att producera ett ännu större avslöjande inom ett eller annat år: IB-affären.

Blotta misstanken att KGB skulle haft någonting med den saken att göra vore en katastrof, inte bara för själva avslöjandet om den svenska underrättelsetjänstens diverse olagligheter, utan, ironiskt nog, också för KGB. Det var alltså lätt att ta farväl för alltid.

Återstod alltså en liten kul historia på ämnet hur dum kan en ung avslöjande reporter egentligen bli? Förre IB-chefen Birger Elmér, som jag långt senare i livet hade en förvånansvärt varm vänskapsrelation till, han hjälpte mig att skapa scenarier till spionromanerna om Hamilton, hade lika roligt som jag själv åt den här historien. Med en gammal spionchef, vid calvadosen efter en god middag, är det här alltså bara en rolig historia.

På gravallvarliga löpsedlar och förstasidor blir det inte lika roligt. Då får saken groteska proportioner.

Vad som däremot är skakande dystert är att Arne Lemberg, min bäste vän och tänkte partner i det stora avslöjandet, i stället gick till Säpo och angav mig för vad han trodde var brottsligt. Men bad att som tack för hjälpen få vara med om mitt gripande. Det är en ny kunskap för mig, en kunskap som jag önskat att jag fått slippa.


Sen 1967 har alltså Säkerhetspolisen känt till den här historien. Ändå aldrig ett enda samtal om saken, inte ens när de hade mig i förhörsstolen under sex månader 1973–74. Det kan tyckas lite underligt. Men den enda säkra slutsatsen man kan dra av det är att Säpo tycks ta mina gamla förbindelser med KGB betydligt lugnare än Expressen. Det är inte ofta jag har haft Säpo på min sida. Men det kan förstås bero på att jag är gammal Säpoagent, något som medierna brukar avslöja en gång vart tionde år."


/Jan Guillou

Liza Marklund och James Patterson
Liza: ”Dessie Larsson är en högst motvillig hjältinna”

postcard_killers_framsida_160x234.jpgutkomst Rensa nattduksbordet, boka in barnvakten, vattna blommorna och mata hunden... Nu finns ”Postcard killers”, ett unikt samarbete mellan Liza Marklund och James Patterson, i bokhandeln.

> Liza Marklund: ”Jag behövde korsdrag i hjärnan”
> Inte inspirerade av Östergrens ”Den sista cigarretten”
> Journalister från hela Europa mötte Marklund & Patterson

> James Patterson: ”Jag får aldrig skrivkramp”

> Mer om Patterson i vår snabb-guide
> NY Times stora porträtt av Patterson (extern länk)

roslund_hellstrom_640x300.jpg

Roslund & Hellström hyllas i New York Times

hyllas Svenska deckarduon Roslund & Hellström uppmärksammas flitigt utomlands. Nyligen fick de sitt andra omnämnande i New York Times. Under rubriken årets bästa kriminalromaner beskrivs Box 21 som en ”high-impact Swedish thriller”. Läs texten på New York Times hemsida.

Mer läsning:
Roslund & Hellström tog hem priset för årets svenska kriminalroman
”Tre sekunder är vår bästa bok hittills” – intervju med Roslund & Hellström
”Box 21” lanserad i USA – recenserad i New York Times
 

Sara Kadefors nya: en roande käftsmäll på medelklassens perfektionshets

INTERVJU Yta, yta och åter yta. Så ser Sylvias liv ut, tills hon tvingas bort från radhusperfektionen till ett liv som hemlös. Eller hemlös och hemlös, hon har ju sin älskade bil... Och Ikeas sängavdelning.
"I lågkonjunkturens Sverige är det nog många som funderar på hur det skulle gå om man slås ut" - Intervju med Sara Kadefors om nya romanen "Borta bäst".
 
Nyhetsbrev RSS Kalendarium

Twitter Updates

 
Här twittrar Piratförlagets Mattias Boström. Om bokbranschen, tips från förlaget och en del personligt.
 logo_kapitel1.jpg

Martina Haag tv-tävlar i matlagning

I TV3:s nya program ”Stjärnkockarna” kommer Martina Haag att tävla i matlagning mot bland andra Christina Scholin, Alexandra Pascalidou och Wille Craaford. Stjärnkocken Melker Andersson ska bedöma kändisarnas matlagningsinsatser. Läs mer om programmet på Expressen.se

Wattins bokreklam en av månadens bästa

Danny Wattins webb-reklamfilm för boken ”Ursäkta, men din själ dog nyss” har röstats fram som en av decembers bästa reklamfilmer av tidningen Resumé. Filmen, som gjorts med små medel av regissören Gustaf Åkerblom, slogs i tidningens omröstning med reklamjättar som Lowe Brindfors, Forsman Bodenfors med flera.Här ser du reklamfilmen för ”Ursäkta, men din själ dog nyss”. 

Guillou svarar Cissi Elwin

I Dagens Nyheters kulturdel den 4 december svarar Jan Guillou på Cissi Elwins debattartikel från den 3 december. Cissi Elwin anklagar Jan Guillou för att smutskasta hennes far, Göran Elwin, kring dennes agerande vid publiceringen av reportagen om IB-affären och vid den efterföljande rättegången. Men Jan Guillous version av händelserna underbyggs även av Peter Bratt i hans memoarer ”Med rent uppsåt”. Att Göran Elwin den 19 december 1973 begick mened är råder det ingen tvekan om, skriver Jan Guillou i DN.
Debattartikeln kan läsas i sin helhet i DN 3/12, men tyvärr ej på DN.se.

UTBLICK

"Det är författarskap man vill utveckla"

Sofia Brattselius Thunfors, förläggare på Piratförlaget, gästade Magasin4 i Radio Stockholm tillsammans med Jonas Axelsson från Bonniers och illustratören Lotta Kühlhorn. De pratade om förlagslivet, om hur man blir utgiven som debutant och vad de letar efter i den enorma manusflod som kommer in till förlagen.
Lyssna på SR.se

Goncourtpriset till Marie Ndiaye

Frankrikes tyngsta litterära pris, Goncourtpriset, tilldelas i år författaren Marie Ndiaye. Hon är den första kvinnan som får priset på tio år, och den första svarta fransyska någonsin att få priset. Ndiaye debuterade redan som 17-åring. Hon får priset för romanen "Trois femmes puissantes" (Tre starka kvinnor).
Läs mer hos The Guardian

Änglar är de nya vampyrerna

Vampyrtrenden har varit het på bokmarknaden ett par år. Framförallt yngre läsare har fallit för vampyrserier som "Twilight". Nu är det dags för änglarna att ta över ledartröjan, tror vampyrdrottningen Anne Rice.
Läs artikeln hos DN

Nyskrivet av Marklund, Guillou & Skarp

I år fyller Piratförlaget 10 år. Med anledning av det har Ann-Marie Skarp, Jan Guillou och Liza Marklund sammanställt en jubileumsskrift om de första tio åren.
Läs jubileumsskriften som PDF

Kindle till Sverige

Amazons populära e-bokläsare Kindle ska lanseras i ytterligare 100 länder, bland annat Sverige. Redan den 19 oktober ska Kindle kunna beställas. Till en början kommer endast böcker på engelska att säljas till Kindle.
Läs mer hos nyhetsbyrån Reuters

Virtuell bokmässa på gång

Piratförlagets Mattias Boström planerar att starta en virtuell bokmässa under namnet Bokexpo. Tanken är att få till "en bokmässa, fast utan väggar och tak, där man betonar mötet och diskussionerna och låter dem dra ut lite i tid."
Läs mer på SvB.se

Helene Tursten Årets Värmlandsförfattare

Vid Bokmässan i Göteborg utnämndes Helene Tursten till Årets Värmlandsförfattare. “Vår värmländska deckardrottning är en säker och medveten stylist och behärskar konsten att skifta berättarstilen från ena boken till den andra" löd motiveringen.
Läs mer på VF.se

"Inte heller poeter, som ju ytterst sällan översätts, har så mycket att vänta om de vinner – vilket de visserligen i princip aldrig gör."

SvD om hur ett Augustpris påverkar bokförsäljningen. Årets Augustpris i den skönlitterära klassen gick till Steve Sem-Sandberg.

UTBLICK

Linda Skugge lanserar "Sveriges första sms-roman"

Författaren och journalisten Linda Skugge lanserar tillsammans med en mobiloperatör projektet Sveriges första SMS-roman. De menar att det är "den största litterära installationen någonsin i Sverige"
Läs mer på DN.se

Anders Roslund nominerad till kulturpris

Anders Roslund, ena halvan av författarduon Roslund & Hellström, har nominerats till Kristianstadsbladets Kultur- och Nöjespris. Intervju på Kristianstadsbladet.se

 

Nya Marklund-filmer på gång

Nu är det klart att det blir sex nya filmer om Liza Marklunds hjältinna Annika Bengtzon. Efter "Sprängaren" och "Paradiset" tar produktionsbolaget Yellow Bird över och gör nya filmer baserade på Marklunds romaner. Läs mer hos YellowBird

Jo Nesbø hos Skavlan

Succéförfattaren Jo Nesbø gästade säsongspremiären av Fredrik Skavlans talkshow. Han berättar om sin nya bok och får svara på "vilken sjuk människa som skriver sådana böcker". Se programmet på SVT Play

Martina Haag åt ett kilo kött

Martina Haag är ny krönikör i Aftonbladet. I sin första krönika berättar hon om en vansinnig och urspårad köttätartävling med Henrik Schyffert. Läs krönikan på Aftonbladet.se

"Även om Google uppenbarligen har backat något lär kritikstormen inte avta i första taget."

Bloggaren Bosse Hallberg skriver om Googles omstridda bokavtal som fick nobben i Europa, undantaget Storbritannien.


info@piratforlaget.se