Piratförlaget försöker sänka eboksmomsen
När bokmomsen sänktes den 1 januari 2002 gällde detta ej eböcker. Momsen för dessa ligger åtta år senare fortfarande kvar på 25%, eftersom de inte ses som en kulturprodukt utan betraktas som en nättjänst.
När nu läsplattan har utvecklats till att verkligen ge samma läsupplevelse som den tryckta boken så anser vi att eboken är att uppfatta som bara ytterligare en variant i bokutgivningen. Piratförlaget ger ut böcker i inbunden form, i pocketformat och som ljudböcker. Alla dessa format har 6% moms. Alla har samma innehåll, vilket också eboken har. Men som sagt, där är momsen obegripligt nog en annan.
För att markera vår åsikt har vi nu sålt ett exemplar av en ebok direkt till en privatperson (det var Bokhora-bloggaren Johanna Ögren som köpte den) och endast fakturerat 6% moms. Därefter har vi till Skatterättsnämnden skickat en anhållan om förhandsbesked för att få bekräftat att detta är korrekt och i överensstämmelse med de EU-direktiv från i våras som säger att alla böcker avsedda för en "fysisk bärare" - som ju läsplattan är - kan ha den lägre momssatsen.
Vi går mot en allt större digitalisering av litteraturen och alltfler böcker kommer de närmaste åren att kunna erbjudas som eböcker. Det vore då mycket beklagligt om den högre momssatsen fortsatte att gälla och därmed gör det svårt för oss att bibehålla den låga prisnivå på eböcker som Piratförlaget införde för ett halvår sedan. En hög momssats kommer att hämma utvecklingen av den svenska eboksmarknaden, medan en låg momssats med all sannolikhet innebär en explosiv effekt och får marknaden att växa i en långt snabbare takt.
I förlängningen är detta förstås också en kulturpolitisk fråga, eftersom en blomstrande eboksmarknad skapar incitament att digitalisera och tillgängliggöra en betydande del av det svenska litteraturarvet.
Om man vill förenkla frågan så handlar det i grund och botten om att teknikens utveckling har suddat ut gränsen mellan tryckt och digital bok och därför finns det inte längre någon anledning att hålla kvar vid 25% moms på sistnämnda utgivningsvariant. Eboken är inte en nättjänst, den är en kulturprodukt.
Parallellt med att vi gör detta försök tas andra motsvarande initiativ runtomkring i Europa och främst då Frankrike där förlaget Gallimards vd lämnat in en petition till Europaparlamentet. Läs mer om detta i Svensk Bokhandel.
Kommentera gärna inlägget här nedan.
| Skriv ett inlägg: | |
| Namn: | |
| E-post: | |
Text: |
|
| Meddelanden | |
| Det finns inga meddelanden i detta forum. | |






Nya framgångar för ”Tre sekunder”

Nu drar han igång ny boktävling på nätet
Doktor Proktor gav dem vinsten
Jo Nesbøs ”Smärtans hus” en av sex nominerade till Edgar Awards
Allan Karlsson hittades under mången julgran
Monika vinterpratar i P1


Monikas jul” 
Han fick 10 miljonte Guillou-boken
”För många ryggdunkningar 


Nästa Jo Nesbø utkommer 2010

”Ann-Marie Skarp: största förnyaren av bokbranschen på 2000-talet”
Danny Wattin Youtube-listar: genteknik på riktigt
Katerina Janouch:




