Vårens böcker 2025
Katarina Muhr är en omtyckt krönikör i Amelia och Expressen, hon är också en av medlemmarna i podden Trubbel. I vår debuterar hon på Piratförlaget med Det stannar mellan oss, en roman om vänskap, sex, lojalitet och moral, men framförallt en berättelse om de osynliga reglerna för kvinnlig vänskap – och vad som händer om du bryter mot dem.
Kristoffer Triumf är skribent, författare och med Värvet är han en av Sveriges mest framgångsrika poddare. Livet – en handbok är en svart men varm komedi om hur vi människor försöker få grepp om vår samtid och leva ”våra bästa liv.”
I mars romandebuterar kommunikatören och pressekreteraren Tina Norin med den historiska cosy mystery-romanen Mjölkharen – en berättelse om familjehemligheter, svek, vänskap och sorg och förmågan att resa sig igen.
Kristina Appelqvist är tillbaka med Död man på rymmen – den fjärde delen i serien om Nina Storm och den inte helt sympatiska Diana Wickman på Myndigheten för kulturstöd. Som vanligt bjuder Kristina på en underhållande och fyndig berättelse om vänskap, girighet, drömmar och kärlek.
I tjärnens mörker är den avslutande delen i Victoria Björn Blomqvists serie som utspelar sig i Sälen, där vi får möta många av de människor som allting en gång började med. I de karga och dramatiska fjällen ökar desperationen och allt ställs på ända. Hur långt kan man gå för att skydda sina hemligheter?
Det hon viskar av Emma Ångström är en berättelse om styrkan i att bryta sig fri, om de svåra valen som följer på vägen mot självständighet och om det komplexa nät av relationer som spinner sig runt dem man älskar. Det är den tredje delen i om Edda Nord och kvinnojouren, en spänningsserie om modet att stå upp för sig själv och andra, även när oddsen är emot en
Läs mer här!