Följ oss på sociala medier:
”Hela tiden är man som läsare underhållen...”Läs mer
”En vit lögn till jul är en varm, humoristisk romance med mycket...”Läs mer
”Vilken fest det är att läsa Erlend Loe!”Läs mer
”... oväntat, spännande och läsvärt.”Läs mer
”Författaren beskriver miljö och människor på ett mycket intensivt och ...”Läs mer
”Kalle Dixelius har den rätta knycken. Det här är helt enkelt bra...”Läs mer
”Beskrivningen av den diplomatiska kåren och det prestigefyllda spelet ...”Läs mer
”... må de aldrig sluta med detta.”Läs mer
”Haawind hanterar det biografiska materialet med omsorg och ansvar. All...”Läs mer
”Skräckförfattaren Anders Fager och historikern Micaela Carlberg berätt...”Läs mer
”Intrigen är ingående och intressant, tempot i böckerna är högt, de öve...”Läs mer
”Detta är hennes första historiska kriminalroman, och det är tydligt a...”Läs mer
”Boken innehåller såväl bra dialoger och personteckningar som en spänna...”Läs mer
”Richard Hobert bjuder på en mörk historia, men den innehåller även myc...”Läs mer
”Huvudpersonen engagerar och författaren lyckas driva spänningen väl ge...”Läs mer
”Går det att skriva en bra deckare, både spännande och underhållande, u...”Läs mer
”Det lugna och vackra fjällandskapet utgör en effektfull kontrast till ...”Läs mer
”Detta är en bladvändare, trots det djuplodande, bitvis mycket sorgliga...”Läs mer
”Gestalterna har psykologiskt djup och kontext. Intrig, språk och gesta...”Läs mer
”... en spännande debut”Läs mer
”Bjerre och Casserfelt kan sin sak, det bevisas väldigt tidigt. Tempot ...”Läs mer
”Parallellerna med dagens verklighet är slående.”Läs mer
”Liza Marklund är i högform!”Läs mer
”Det är få författare som har sådan kraft i pennan som Mikael...”Läs mer
”... läsvärt av Emma Ångström. Obehaget stegras i takt med att relation...”Läs mer
”Det tar fart med bedårande charm, lätt absurda idéer och underbar väns...”Läs mer
”Lisa Bjerre och Susan Casserfelt hittar rätt med mycket i boken. Karak...”Läs mer
”Det är humoristiskt och välskrivet på Emma Hambergs eget livsbejakande...”Läs mer
”... en övertygande comeback. Miljöskildringen imponerar, liksom gestal...”Läs mer
”Emma Hamberg kan konsten att peppa sina läsare; hennes berättelse är...”Läs mer

Dottern inspirerade Jo till första barnboken

Du känner honom antagligen som författaren bakom boksviten om den hårde polisen Harry Hole. Men med den hyllade barnboken Doktor Proktors pruttpulver visar den norske succéförfattaren Jo Nesbø att han behärskar fler genrer än kriminalromanen.
 
Hallå Jo. Efter sju deckare om Harry Hole skrev du plötsligt en barnbok. Hur kom det sig?
– Bakgrunden är att jag fick en dotter som jag så småningom började berätta historier för. Hon brukar få bestämma vad historierna ska handla om – vanligtvis blir det en potatis, en dinosaurie och en prinsessa eller något sådant. Men en dag ville hon att det skulle handla om en galen professor och en liten flicka som heter Lise.
”Får det vara en pojke med?” frågade jag. ”Nja, det ska vara en väldigt liten ’gutt’ i så fall”, sade hon. Därför blev karaktären Bulle väldigt liten. ”Får historien handla om pruttar?” frågade jag. ”Det ska vara lite pruttar i så fall, det blir töntigt om det blir för mycket”, svarade hon. Därifrån satte jag igång att berätta historien som sedan utvecklades till boken Doktor Proktors pruttpulver.
Okej, men i slutändan måste man säga att det blev ganska mycket pruttinslag i boken. Vad tycker din dotter om det?
– Ja, det blev nog lite mycket. Hon trodde att det skulle bli pinsamt bland hennes kompisar när boken kom ut, men så märkte hon att hennes kompisar gillade boken och då var det plötsligt okej.
Var det svårt för dig att byta genre och skriva en barnbok?
– Nej, egentligen inte. Jag har hela tiden skrivit i olika genrer. Jag började med att skriva låttexter till mitt band Di Derre och jag har skrivit noveller och annat. Man måste kunna sätta sig in i andra berättarstilar.
Det känns som att även vuxna kan skratta med i Doktor Proktors pruttpulver – är det medvetet från din sida?
– Nej, jag kan inte säga att det är medvetet. Men när jag berättar historier för barn så försöker jag samtidigt underhålla mig själv. Det går inte att försöka bli ett barn, du måste berätta historien som den du är och för den du är. Det blir vuxenhumor för att jag är vuxen och då får barnen bara hänga med i den. Jag har märkt att barn ofta tycker att saker är roliga när de förstår att något är roligt, de behöver inte förstå precis varför det är roligt.
Får du många brev från barn som läst dina böcker?
– Inte så många brev men jag får mycket sms och telefonsamtal.
Oj, hur får barnen tag på ditt nummer?
– Jag står i telefonkatalogen. Barnen som hör av sig kommer ofta med förslag på vad nästa bok ska handla om. Det senaste förslaget jag fick var från en tjej som ville att nästa bok skulle handla om fjärran planeter, om djur, innehålla en kärlekshistoria och dessutom vara en kriminalhistoria…
Vilka likheter finns det mellan kriminallitteratur och barnböcker?
– Det finns likheter mellan alla genrer. Jag tänker på samma sätt och går tillväga på samma sätt oavsett vad jag skriver. Det handlar alltid om att hitta på en bra historia, en story som du själv går igång på. Du måste vara medveten om att du skriver för barn men måste också komma ihåg att skriva från hjärtat. Det går inte att gå in i huvudet på vare sig barn eller vuxna, som författare kan du inte tänka ”vad vill läsaren att jag ska göra?”, då blir det inte bra.
Finns det likheter mellan just dina barnböcker och dina kriminalromaner?
– Nej, inga större likheter. Det skulle i så fall vara att böckerna på något sätt tar de svagas sida. Både Harry Hole och Doktor Proktor är en form av antihjältar som ändå fungerar som hjältar.
I Sverige sägs barnboken ha en god ställning, det ges ut relativt mycket barnböcker och genren har egna priser och galor. Hur är det i Norge?
– Sverige är ju ett stormaktsland när det kommer till barnböcker i och med Astrid Lindgren. Men barnboken står högt i kurs även i Norge, vi har egna priser och många etablerade författare skriver barnböcker. Erlend Loe, Unni Lindell och Anne Holt har till exempel skrivit barnböcker.
Har du fler Doktor Proktor-böcker på gång?
– Ja, uppföljaren Doktor Proktors tidsbadkar har kommit ut i Norge och jag ska börja skriva på ännu en i sommar.
Är det läge för Harry Hole-fans att bli oroliga för att du ska överge honom för Doktor Proktor?
– Ha ha, nej det är lugnt. Nästa bok om Harry Hole kommer ut i Norge i sommar eller i höst och den kommer nog till Sverige så småningom också.

Doktor Proktors pruttpulver ges ut av Lilla Piratförlaget. Läs mer om boken