Följ oss på sociala medier:
”Hela tiden är man som läsare underhållen...”Läs mer
”En vit lögn till jul är en varm, humoristisk romance med mycket...”Läs mer
”Vilken fest det är att läsa Erlend Loe!”Läs mer
”... oväntat, spännande och läsvärt.”Läs mer
”Författaren beskriver miljö och människor på ett mycket intensivt och ...”Läs mer
”Kalle Dixelius har den rätta knycken. Det här är helt enkelt bra...”Läs mer
”Beskrivningen av den diplomatiska kåren och det prestigefyllda spelet ...”Läs mer
”... må de aldrig sluta med detta.”Läs mer
”Haawind hanterar det biografiska materialet med omsorg och ansvar. All...”Läs mer
”Skräckförfattaren Anders Fager och historikern Micaela Carlberg berätt...”Läs mer
”Intrigen är ingående och intressant, tempot i böckerna är högt, de öve...”Läs mer
”Detta är hennes första historiska kriminalroman, och det är tydligt a...”Läs mer
”Boken innehåller såväl bra dialoger och personteckningar som en spänna...”Läs mer
”Richard Hobert bjuder på en mörk historia, men den innehåller även myc...”Läs mer
”Huvudpersonen engagerar och författaren lyckas driva spänningen väl ge...”Läs mer
”Går det att skriva en bra deckare, både spännande och underhållande, u...”Läs mer
”Det lugna och vackra fjällandskapet utgör en effektfull kontrast till ...”Läs mer
”Detta är en bladvändare, trots det djuplodande, bitvis mycket sorgliga...”Läs mer
”Gestalterna har psykologiskt djup och kontext. Intrig, språk och gesta...”Läs mer
”... en spännande debut”Läs mer
”Bjerre och Casserfelt kan sin sak, det bevisas väldigt tidigt. Tempot ...”Läs mer
”Parallellerna med dagens verklighet är slående.”Läs mer
”Liza Marklund är i högform!”Läs mer
”Det är få författare som har sådan kraft i pennan som Mikael...”Läs mer
”... läsvärt av Emma Ångström. Obehaget stegras i takt med att relation...”Läs mer
”Det tar fart med bedårande charm, lätt absurda idéer och underbar väns...”Läs mer
”Lisa Bjerre och Susan Casserfelt hittar rätt med mycket i boken. Karak...”Läs mer
”Det är humoristiskt och välskrivet på Emma Hambergs eget livsbejakande...”Läs mer
”... en övertygande comeback. Miljöskildringen imponerar, liksom gestal...”Läs mer
”Emma Hamberg kan konsten att peppa sina läsare; hennes berättelse är...”Läs mer

Helene Tursten i final till franskt litteraturpris (2010)

Prix SNCF du polar är Frankrikes största litteraturpris inom kriminalgenren. Sedan 2000 utses årligen bästa fransk respektive översatta kriminalroman. Värmländska Tursten är en av tre finalister i kategorin översatta titlar. Finalen är den 2 februari i Paris.

Framröstad av franska folket och representanter ur det franska rättsväsendet har Tursten tagit sig finalplats med sin bok ”Tatuerad torso” i den mycket populära tävlingen Prix SNCF du polar.

Finalen den 2 februari är utformad som en autentisk rättegång med äkta domare, åklagare och advokater. Varje finalist blir tilldelad en försvarsadvokat som ska försvara respektive bok inför en domare. Därefter meddelar domaren vilken bok som vinner priset.

I kategorin för översatt kriminallitteratur är förutom Turstens ”Un torse dans les rochers” även Sharon Bolton från England och Saskia Noort från Holland framröstade. Vinner Tursten har hon att se fram emot en ansenlig prissumma men framförallt en stor nationell marknadsföringskampanj av sin bok och sitt författarskap.

Om Prix SNCF du polar
Priset har delats ut av den franska motsvarigheten till SJ sedan år 2000 då man ville öka intresset för läsning på tågresorna. Priset har två kategorier, en helt fransk (franska kriminalromaner skrivna av franska författare) och en översatt (kriminalromaner översatta till franska, skrivna av utländska författare). Franskans ”polar” betyder ”thriller”. Prissumman på 30 000 euro är bland de största i europeiska litteraturprissammanhang.

Tävlingen har tre deltävlingar under året: vår, sommar och höst. Inom varje deltävling får franska folket skicka in förslag på kriminallitteratur utgivna under perioden. De 30-40 böcker som får flest röster läses av en jury, som består av representanter för rättsväsendet: poliser, rättsmedicinare, domare, åklagare och advokater. Juryn nominerar tre titlar i respektive kategori. Sedan är det dags för franska folket att rösta fram sin favorit. De två kategorierna består av tre finalister, och vinnaren utses i en final som är utformad som en autentisk rättegång. Varje finalist blir tilldelad en försvarsadvokat som ska försvara respektive bok inför en domare. Därefter meddelar domaren vilken bok som vinner priset.