Följ oss på sociala medier:
”Skickligt byggs intrigen upp där vi får följa kvinnornas kamp för att ...”Läs mer
”Hela tiden är man som läsare underhållen...”Läs mer
”En vit lögn till jul är en varm, humoristisk romance med mycket...”Läs mer
”Vilken fest det är att läsa Erlend Loe!”Läs mer
”... oväntat, spännande och läsvärt.”Läs mer
”Författaren beskriver miljö och människor på ett mycket intensivt och ...”Läs mer
”Kalle Dixelius har den rätta knycken. Det här är helt enkelt bra...”Läs mer
”Beskrivningen av den diplomatiska kåren och det prestigefyllda spelet ...”Läs mer
”... må de aldrig sluta med detta.”Läs mer
”Haawind hanterar det biografiska materialet med omsorg och ansvar. All...”Läs mer
”Skräckförfattaren Anders Fager och historikern Micaela Carlberg berätt...”Läs mer
”Intrigen är ingående och intressant, tempot i böckerna är högt, de öve...”Läs mer
”Detta är hennes första historiska kriminalroman, och det är tydligt a...”Läs mer
”Boken innehåller såväl bra dialoger och personteckningar som en spänna...”Läs mer
”Richard Hobert bjuder på en mörk historia, men den innehåller även myc...”Läs mer
”Huvudpersonen engagerar och författaren lyckas driva spänningen väl ge...”Läs mer
”Går det att skriva en bra deckare, både spännande och underhållande, u...”Läs mer
”Det lugna och vackra fjällandskapet utgör en effektfull kontrast till ...”Läs mer
”Detta är en bladvändare, trots det djuplodande, bitvis mycket sorgliga...”Läs mer
”Gestalterna har psykologiskt djup och kontext. Intrig, språk och gesta...”Läs mer
”... en spännande debut”Läs mer
”Bjerre och Casserfelt kan sin sak, det bevisas väldigt tidigt. Tempot ...”Läs mer
”Parallellerna med dagens verklighet är slående.”Läs mer
”Liza Marklund är i högform!”Läs mer
”Det är få författare som har sådan kraft i pennan som Mikael...”Läs mer
”... läsvärt av Emma Ångström. Obehaget stegras i takt med att relation...”Läs mer
”Det tar fart med bedårande charm, lätt absurda idéer och underbar väns...”Läs mer
”Lisa Bjerre och Susan Casserfelt hittar rätt med mycket i boken. Karak...”Läs mer
”Det är humoristiskt och välskrivet på Emma Hambergs eget livsbejakande...”Läs mer
”... en övertygande comeback. Miljöskildringen imponerar, liksom gestal...”Läs mer
”Emma Hamberg kan konsten att peppa sina läsare; hennes berättelse är...”Läs mer

”Den handlar om ensamhet”

Emma Hamberg har skrivit böcker om otrohet, petting och kalv i dillsås. Nu släpps nya romanen Baddaren.
Maja har bosatt sig på ön Hjortholmen i Vänern tillsammans med sin 30 år äldre man Pelle. Båda är skulptörer. Han är det stora geniet, efterfrågad, rik. Hon är misslyckad, kreativt barskrapad. Hon är uttråkad. Han är impotent.
Hon får den galna idén att starta en simskola för vuxna. Hon lockas av det handfasta i uppgiften och tror att eleverna ska ge henne inspiration och kanske befria henne. Möjligen gör hon det också för att reta sin make.
Under två heta sommarveckor flätas Majas och Pelles liv samman med tre personer som försöker undvika att drunkna:
*Jens som till vardags odlar perenner och bor i ett hus bredvid sina föräldrar. Han är passionerat förälskad i blommor, men har svårare för relationer till människor.
*Karin, som är frilansande kulturjournalist och alltid klädd i svart. Stilig. Ensam. Skeptisk till allt utanför tullarna, särskilt till Hjortholmen. Hon skickas dit för att skriva ett reportage.
*Alex, som bara är 19 år. Han ska segla i Grekland med kompisar och han bara måste lära sig simma till dess eftersom ingen vet att han inte kan.
– Ingenting blir egentligen som Maja eller någon av de andra har tänkt sig, konstaterar Emma Hamberg.

Kan man säga att boken handlar om ensamhet?
– Verkligen. De här fem människorna är egentligen ganska ensamma. Men alla mina böcker handlar i grunden om samma sak. Om att man ska hitta den magiska knappen till sitt eget liv och våga trycka på den. När man väl har gjort det så öppnar sig dörrarna till ett läskigt och krävande liv.

De fem romankaraktärernas livssituationer förändras under de här två veckorna. Är det ett önsketänkande?
– Tyvärr är det nog så. Det skulle kanske ta två år i stället för två veckor. Men ibland kan ett möte med en människa förändra ens liv. Ingenting blir som man hade tänkt sig. Det kan bli bättre än så. Alla de här människorna är definitivt lite mer nära sig själva när de lämnar ön.

Om Emma Hamberg vore typen som spred visitkort kring sig skulle kortet bli rörigt och trångt. Hon är tecknare och illustratör och ritade serien Singel i stan i Vecko-Revyn i många år innan hon blev chefredaktör och skapade rubriker genom att kasta ut Fröken Sverige-tävlingen ur tidningen.
Emma Hamberg är också författare till flera ungdomsböcker om relationer och sex och har varit programledare för ungdomsprogrammet Ketchup i P3.
Emma Hamberg skriver dessutom bak- och kokböcker tillsammans med kompisen Anette Rosvall (där hon bjussar på recept till paradrätter som kokt kalv i dillsås) och håller regelbundet föredrag för fjortisar och företagsledare. Med olika innehåll, bör tilläggas.
– Med ungdomarna pratar jag om sex och kärlek. Med 30-plussarna pratar jag om de tio budorden. Jag har gjort om dem så att de passar in bättre i vår tid.

Ett budord lyder: Du skall icke jämföra dig med någon annan än dig själv.
– Jag brukar ta Paolo Roberto som exempel. Jag läste ett reportage om honom i tidningen Family Living. Det var bilder från hans hem som var så läckert och han såg så lycklig ut med sin fru och sina barn. Allt var perfekt. Så sprang jag på honom på stan och sa till honom att ”Gud, vad ni har fint hemma”. Då förklarade han att tidningen hade skjutsat dit en hel buss med grejer. De bar in olivträd och ekbord och stajlade om allt. Man ska inte jämföra sig med någon annan för man vet inte ett skit om hur de har det i verkligheten. Ta reda på vad som gör dig själv lycklig i stället.