Följ oss på sociala medier:
”Skickligt byggs intrigen upp där vi får följa kvinnornas kamp för att ...”Läs mer
”Hela tiden är man som läsare underhållen...”Läs mer
”En vit lögn till jul är en varm, humoristisk romance med mycket...”Läs mer
”Vilken fest det är att läsa Erlend Loe!”Läs mer
”... oväntat, spännande och läsvärt.”Läs mer
”Författaren beskriver miljö och människor på ett mycket intensivt och ...”Läs mer
”Kalle Dixelius har den rätta knycken. Det här är helt enkelt bra...”Läs mer
”Beskrivningen av den diplomatiska kåren och det prestigefyllda spelet ...”Läs mer
”... må de aldrig sluta med detta.”Läs mer
”Haawind hanterar det biografiska materialet med omsorg och ansvar. All...”Läs mer
”Skräckförfattaren Anders Fager och historikern Micaela Carlberg berätt...”Läs mer
”Intrigen är ingående och intressant, tempot i böckerna är högt, de öve...”Läs mer
”Detta är hennes första historiska kriminalroman, och det är tydligt a...”Läs mer
”Boken innehåller såväl bra dialoger och personteckningar som en spänna...”Läs mer
”Richard Hobert bjuder på en mörk historia, men den innehåller även myc...”Läs mer
”Huvudpersonen engagerar och författaren lyckas driva spänningen väl ge...”Läs mer
”Går det att skriva en bra deckare, både spännande och underhållande, u...”Läs mer
”Det lugna och vackra fjällandskapet utgör en effektfull kontrast till ...”Läs mer
”Detta är en bladvändare, trots det djuplodande, bitvis mycket sorgliga...”Läs mer
”Gestalterna har psykologiskt djup och kontext. Intrig, språk och gesta...”Läs mer
”... en spännande debut”Läs mer
”Bjerre och Casserfelt kan sin sak, det bevisas väldigt tidigt. Tempot ...”Läs mer
”Parallellerna med dagens verklighet är slående.”Läs mer
”Liza Marklund är i högform!”Läs mer
”Det är få författare som har sådan kraft i pennan som Mikael...”Läs mer
”... läsvärt av Emma Ångström. Obehaget stegras i takt med att relation...”Läs mer
”Det tar fart med bedårande charm, lätt absurda idéer och underbar väns...”Läs mer
”Lisa Bjerre och Susan Casserfelt hittar rätt med mycket i boken. Karak...”Läs mer
”Det är humoristiskt och välskrivet på Emma Hambergs eget livsbejakande...”Läs mer
”... en övertygande comeback. Miljöskildringen imponerar, liksom gestal...”Läs mer
”Emma Hamberg kan konsten att peppa sina läsare; hennes berättelse är...”Läs mer

Bokkritikernas bästa julklappstips

Spänning, historia, äventyr och dramatik – i höstens bokskörd finns något för alla smaker. Här har vi samlat några julklappstips från landets kritiker.

Med Den osynlige mannen från Salem tilldelades Christoffer Carlsson nyligen Svenska Deckarakademins pris för Årets svenska kriminalroman. Det är inte bara Deckarakademin som har hyllat Christoffer Carlsson under hösten och vintern.

I säsongens sista avsnitt av Veckans Brott på SVT passade Leif GW Persson på att ge boktips. Han lyfte då särskilt fram Den osynlige mannen från Salem som han kallade ”en sån där bladvändare” och menade att han läste ”med stor förtjusning.”

En annan bok Leif GW Persson tipsade om var Mattias Boströms populärhistoriska berättelse Från Holmes till Sherlock som tidigare i höst tilldelades Svenska Deckarakademins faktabokpris, samt nominerades till Stora Fackbokspriset. ”Jag blev väldigt förtjust i den här,” sa Persson.

Från Holmes till Sherlock hyllades under veckan även i fler medier. ”Mattias Boströms lika kunniga som personliga populärhistoriska bok behöver man inte ens vara intresserad av Sherlock Holmes för att njuta av. För Boström skriver om mycket mer än så,” skrev Bengt Eriksson i Expressens stora deckarguide.

”Med extrem kunnighet och entusiasm har författaren lyckats förmedla storheten i Sir Arthur Conan Doyles berömda verk om mästerdetektiven Sherlock Holmes,” skrev Ingalill Mosander i Aftonbladets stora julklappsuppslag.

I årets skönlitterära skörd lyfter Göteborgs-Posten fram Mikael Fants Vattnet i mars som en av årets romaner. Björn Gunnarsson kallar romanen ”tjechovsk” och menar att ”det finns en episk storhet i romanbygget.” Annika Koldenius i Borås Tidning tycker att det har varit ett riktigt bra romanår och utser Mikael Fants Vattnet i mars som en av årets tre bästa böcker.

Lotta Olsson på Dagens Nyheter har under året skrivit om många deckare. På sin blogg har hon nu lagt upp en lista med årets favoriter och på den finns bland annat Liza Marklunds Lyckliga gatan, Jo Nesbøs Polis och Kristina Ohlssons Davidsstjärnor. Jo Nesbøs Polis var även nominerad till Årets översatta kriminalroman och Lotta Olsson menar att det är ett ”otroligt bra thrillertempo” och en ”skickligt flätad intrig”.

Slutligen återknyter vi till Veckans brott och Leif GW Persson, som även passade på att tipsa om Sjöwall Wahlöös Roman om ett brott. ”Min stora favorit historiskt,” sa Leif GW Persson och menade att han har sammanlagt säkert läst dem 50 gånger. ”De är fullödiga romaner i en litterär mening.”

Klicka på bilden för att se Leif GW Perssons boktips i Veckans brott!