Följ oss på sociala medier:
”Hela tiden är man som läsare underhållen...”Läs mer
”En vit lögn till jul är en varm, humoristisk romance med mycket...”Läs mer
”Vilken fest det är att läsa Erlend Loe!”Läs mer
”... oväntat, spännande och läsvärt.”Läs mer
”Författaren beskriver miljö och människor på ett mycket intensivt och ...”Läs mer
”Kalle Dixelius har den rätta knycken. Det här är helt enkelt bra...”Läs mer
”Beskrivningen av den diplomatiska kåren och det prestigefyllda spelet ...”Läs mer
”... må de aldrig sluta med detta.”Läs mer
”Haawind hanterar det biografiska materialet med omsorg och ansvar. All...”Läs mer
”Skräckförfattaren Anders Fager och historikern Micaela Carlberg berätt...”Läs mer
”Intrigen är ingående och intressant, tempot i böckerna är högt, de öve...”Läs mer
”Detta är hennes första historiska kriminalroman, och det är tydligt a...”Läs mer
”Boken innehåller såväl bra dialoger och personteckningar som en spänna...”Läs mer
”Richard Hobert bjuder på en mörk historia, men den innehåller även myc...”Läs mer
”Huvudpersonen engagerar och författaren lyckas driva spänningen väl ge...”Läs mer
”Går det att skriva en bra deckare, både spännande och underhållande, u...”Läs mer
”Det lugna och vackra fjällandskapet utgör en effektfull kontrast till ...”Läs mer
”Detta är en bladvändare, trots det djuplodande, bitvis mycket sorgliga...”Läs mer
”Gestalterna har psykologiskt djup och kontext. Intrig, språk och gesta...”Läs mer
”Hannes Dükler har en enastående förmåga att skildra detaljer för att s...”Läs mer
”Bjerre och Casserfelt kan sin sak, det bevisas väldigt tidigt. Tempot ...”Läs mer
”Parallellerna med dagens verklighet är slående.”Läs mer
”Liza Marklund är i högform!”Läs mer
”Det är få författare som har sådan kraft i pennan som Mikael...”Läs mer
”... läsvärt av Emma Ångström. Obehaget stegras i takt med att relation...”Läs mer
”Det tar fart med bedårande charm, lätt absurda idéer och underbar väns...”Läs mer
”Lisa Bjerre och Susan Casserfelt hittar rätt med mycket i boken. Karak...”Läs mer
”Det är humoristiskt och välskrivet på Emma Hambergs eget livsbejakande...”Läs mer
”... en övertygande comeback. Miljöskildringen imponerar, liksom gestal...”Läs mer
”Emma Hamberg kan konsten att peppa sina läsare; hennes berättelse är...”Läs mer

Kristina Appelqvist om sin nya bok Lögnaren i skafferiet

Lögner, vänskap och ungdomligt övermod

En del av oss hittade på dumheter i ungdomen som vi helst vill glömma. Sådana där halvtokiga upptåg som balanserade på gränsen till det olagliga men som tack och lov ingen upptäckte. Men vad gör man om den sortens händelser plötsligt dras fram i ljuset trettio år senare när man är en respekterad medborgare med en hög position på en statlig myndighet?

Just detta händer kommunikationschefen Nina Storm i Lögnaren i skafferiet, den andra delen i serien om henne och kollegerna på myndigheten för kulturstöd. När Nina gick i gymnasiet blev hon under en tågluff övertalad av sin bäste vän Timmy att genomföra något som faktiskt var kriminellt och som till deras fasa uppmärksammades i medier i hela Europa. Tack och lov klarade de sig utan att bli upptäckta, och de lovade varandra dyrt och heligt att aldrig avslöja för någon vad de gjort.

Timmy blir så småningom politiker och drygt trettio år senare är han landets kulturminister. I bokens upptakt får Nina veta att han just dött efter en kort tids sjukdom. Hon är övertygad om att han tagit deras hemlighet med sig i graven, men det visar sig att Timmy sparat ett avslöjande foto i alla år. Hans oväntade död sätter snart igång en kedja av gåtfulla händelser och obehagliga överraskningar. Det är uppenbart att någon i Ninas närhet vet vad som hände 1987 och planerar att avslöja det. Men varför?

Även Lögnaren i skafferiet utspelar sig i Stockholm och i Mjöbäck, ett litet samhälle i Västergötland där Nina i förra boken fick ärva en prästgård. I den här boken arrangerar Nina en skrivarkurs i det stora huset. Den äger rum under två helger i samma veva som Timmy dör och den leds av den karismatiske deckarförfattaren Greger Sparre. Kursens deltagare är verkligen en brokig skara, det enda som förenar dem är deras oförlösta författardrömmar. Men kursen blir inte riktigt som de tänkt sig eftersom Greger Sparre tar till minst sagt okonventionella metoder för att få dem att komma loss med sitt skrivande, något som bland annat leder till att den omtalade kommunpoeten i Tranemo gör entré i berättelsen. Efter hand förstår Nina att det finns kopplingar mellan det som sker Mjöbäck och händelserna i Stockholm.

Läsaren får också återuppta bekantskapen med Ninas kolleger, den bokälskande HR-chefen Robert och den strikta verksjuristen Irene. Båda följer med till Mjöbäck för att hjälpa till med det praktiska runt skrivarkursen. Nina, Robert och Irene blir också ett sammansvetsat gäng i sin gemensamma kamp mot Diana Wikman, myndighetens avskydda generaldirektör som de kallar för Draken när ingen hör.

Tyvärr existerar chefsdrakar i verkligheten. Jag har träffat på många under mina år på statliga myndigheter. Lynniga och nyckfulla personer som gör livet surt för sina medarbetare, men som också missbrukar sin makt på olika sätt. Precis som Draken finns det chefer som ägnar sig åt att anställa gamla kompisar på höga poster och som låter skattepengar gå till alldeles för flotta middagar och orimligt mycket alkohol. Eftersom humor kan vara ett sätt att stå ut med missförhållanden på en arbetsplats har jag valt att skildra Drakens eskapader med glimten i ögat. Jag har märkt att jag gärna försätter henne i dråpliga situationer där hon drar det kortaste strået.

Jag är uppvuxen i Mjöbäcks prästgård och skriver därför om min barndoms platser, vilket är speciellt. I den här boken har Nina Storm anledning att fundera på sin gymnasietid. Det innebär att även jag i minnet återvänt till händelser från min tid på Marks gymnasieskola i Skene. Några av dem har inspirerat till handlingen i denna bok.

Lögnaren i skafferiet är en underhållande spänningsroman om lögner, drömmar, vänskap och maktkamp. Den beskriver hur svårt det kan vara att se allvarliga brister hos någon man tycker om, i synnerhet när man är ung. Det är också en bok om hämnd och förlåtelse.

Kristina Appelqvist