Följ oss på sociala medier:
”Hans röst i etern följer med in i hans böcker, där hans...”Läs mer
”Författaren är väl insatt i tidsandan och kvinnohistorien. Mönstret le...”Läs mer
”"Handbok för språkpoliser" är en fin liten bok som förmedlar en massa ...”Läs mer
”Romandebutanten Moa Gammel Ginsburg lånar Hjalmar Söderbergs hundra år...”Läs mer
”Återigen har författar- och advokatparet skrivit en roman om händelser...”Läs mer
” Författaren behärskar sitt hantverk. ... Jonasson låter sina skrönor ...”Läs mer
”Jan Guillou går hur som helst lyckligt i mål med sin uppgift....”Läs mer
”Johan Erlandsson, till vardags journalist på Kommunalarbetaren, har gj...”Läs mer
”Det är verkligen rappt berättat och det märks att författaren inte vil...”Läs mer
”Oerhört spännande hela vägen in i mål.”Läs mer
”Min alltför vackra syster är i likhet med Historien om en anständig fa...”Läs mer
”Att gestalta troll trovärdigt är inte det enklaste, men de här författ...”Läs mer
”Boken Lärarinnan är både allvarlig och rolig. Och den är både tankeväc...”Läs mer
”Patos. Det är drivet och limmet i "De rättslösa". ... De rättslösa dra...”Läs mer
”Personligt och berörande. Inspirerande!”Läs mer
”Den är jättehärlig … Solstolsläsning! … det är lite feelgood, den bjud...”Läs mer
”Det är välformulerat och vasst, men också plågsamt och ibland nästan o...”Läs mer
”"Drönaren" har utsetts till Norges bästa kriminalroman 2019 och det ha...”Läs mer
”I år skulle den brittiska deckardrottningen ha fyllt 130 år. Kristina ...”Läs mer
”Intressant! … Lärorikt. Och en mycket viktig bok för att förstå högerp...”Läs mer

Kontakta oss

Förläggare och Styrelseordf.

Ann-Marie Skarp

Förläggare och Styrelseordf.

Telefon: 08-412 13 54
ann-marie@piratforlaget.se Ladda ned pressbild
Förlagschef

Pia Printz

Förlagschef

Telefon: 08-412 13 53
pia@piratforlaget.se Ladda ned pressbild
VD

Erik Titusson

VD

Telefon: 08-545 678 54
erik@piratforlaget.se Ladda ned pressbild
Förläggare och Redaktör

Anna Hirvi Sigurdsson

Förläggare och Redaktör

Telefon: 08-545 678 40
anna@piratforlaget.se Ladda ned pressbild
Marknadschef

Cherie Fusser

Marknadschef

Telefon: 08-412 13 52
cherie@piratforlaget.se Ladda ned pressbild
Press och information

Lottis Wahlöö

Press och information

Telefon: 08-412 13 59
lottis@piratforlaget.se Ladda ned pressbild
Försäljningschef

Madeleine Lawass

Försäljningschef

Telefon: 08-412 13 55
madeleine@piratforlaget.se Ladda ned pressbild
Försäljning

Lars Jexell

Försäljning

Telefon: 08-412 13 57
lars@piratforlaget.se Ladda ned pressbild